Hagyománytisztelet és értékőrzés Galambokon - Iskola Galambok

Tartalomhoz ugrás
Hagyománytisztelet és értékőrzés Galambokon

A Galamboki Hagyományőrző Alapítvány nemes célt tűzött maga elé: versenyt hirdettek a helyi iskola tanulói számára, hogy kutassák fel a falujukban féltve őrzött régi tárgyakat, s azokat mutassák be egy kiállításon.
Nagy lelkesesedéssel indult a gyűjtőmunka, melynek eredménye egy hiteles múltidéző összeállítás lett.
A tárgyak a népi élet szinte minden területét bemutatják: két bábu az ünnepi paraszti viseletet, az eszközök, képek, szerszámok, könyvek, vallási jelképek pedig a mindennapokat. Mindez persze több lett, mint egy kiállítás: a gyerekek nemcsak a tárgyakat tették közkinccsé, hanem általuk átélhetővé tették azokat a sorsokat is, melyeket a gyűjtés során megismerhettek az idősek elbeszéléseiből. A nemes cél léleknemesítő hatást ért el: megismerve a tárgyak életét, sorsát, közelebb kerülhetett egymáshoz több generáció.
Az idősebbek múltja összefonódott a fiatalok jelenével, és szép emlék lesz akkor is, ha már múlttá szelídül…

„ 2024. 03. 02."